Wielu klientów w ostatnim czasie pyta mnie o tegoroczne decyzje Banku Centralnego ZEA oraz tamtejszego regulatora w odniesieniu do rynku krypto. Co do zasady władze w emiratach zatwierdziły nowe licencjonowanie dla stablecoinów wspieranych przez dirhamy. Stanowi to przedmiot zainteresowania inwestorów oraz przedsiębiorców działających na terenie ZEA szczególnie teraz w II kwartale 2024 roku. Wynika to z tego, że Bank opublikował zmiany niedawno, czyli 24 czerwca. Postanowiłem więc opisać bieżącą sytuację w artykule, gdyż terminy będą stosunkowo krótkie na wprowadzenie, ale są również nieco dyskusyjne. Docelowo CBDC ma rozwiązać problemy z efektywnością płatności transgranicznych i usprawnić system płatności krajowych, umacniając przy tym konkurencyjność ZEA na światowym rynku finansowym. Co to jednak oznacza z perspektywy podmiotów działających na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich? Czym charakteryzuje się na ten moment Dirham Payment Token? Dowiedz się wszystkiego co niezbędne na ten temat właśnie tutaj.
Centralny Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich (CBUAE) zatwierdził nowy ramowy regulamin nadzoru i licencjonowania stablecoinów. To właśnie na jego podstawie możemy już teraz opisywać podstawowe cechy Dirham Payment Token. Wprowadzenie CBDC stanowi znaczący krok w kierunku innowacji finansowych w kraju. Zgodnie z nowym tokenem, ZEA obecnie zezwala na inwestycje w nieuznane kryptowaluty, ale tylko pod warunkiem, że nie przekraczają one 10% wartości brutto aktywów funduszu. Niestety to nie jedyna zmiana, która czeka aktywa cyfrowe w tym kraju.
Wedle nowych regulacji nie można dokonywać zapłaty za produkty czy usługi przy użyciu popularnych kryptowalut. Wynika to m.in. z art. 2 (7) Payment Token Services Regulation. Konieczne jest w rezultacie stosowanie praktycznie wyłącznie CBDC. Zagraniczne tokeny płatnicze mogą być używane wyłącznie do zakupu innych aktywów wirtualnych, ale tylko jeśli zostały uprzednio zarejestrowane/zatwierdzone. To z kolei może być nieco problematyczne, gdyż nie ma jeszcze w chwili obecnej żadnych licencjonowanych Dirhamów w obiegu i nie zostały zarejestrowane żadne zagraniczne tokeny płatnicze.
Według Banku Centralnego takie rozwiązania są niezbędne, aby ZEA mogło znaleźć się na zielonej liście FATF. Regulacja co do zasady potwierdza zaangażowanie w utrzymanie zgodności z międzynarodowymi standardami. Nowe ustalenia jasno określają wymogi w odniesieniu do banków i firm fintech, jeśli chodzi o licencje na emisję stablecoinów wspieranych przez AED. Dodatkowo emitenci zostają zobligowani do zarządzania w sposób odpowiedni rezerwami w dirhamach i procesami wykupu, aby chronić konsumentów i zapewnić stabilność. Więcej szczegółowych informacji na temat otoczenia finansowo-prawnego znajdziesz w dokumencie, który otrzymali nasi klienci. Znajdziesz go pod tym linkiem.
Zgodnie z przepisami, dostawcy usług związanych z wirtualnymi aktywami (VASP-y) muszą usunąć z listy stablecoiny, które nie są zarejestrowane w Banku Centralnym. Alternatywnie, mogą działać w imieniu emitenta jako VASP i ubiegać się o certyfikat braku zastrzeżeń (NOC) od Banku Centralnego. Bank Centralny chce mieć dostęp do danych off-chain. Te same zasady dotyczą zdecentralizowanych stablecoinów, takich jak DAI. W sytuacji, gdy nie ma podmiotu prawnego mogącego zarejestrować się w Banku Centralnym, VASP może dokonać rejestracji w imieniu emitenta.
Zmiana rozporządzenia wchodzi w życie miesiąc po publikacji – czyli 24 lipca 2024 r. W praktyce jednak art. 2 objęty jest 12-miesięcznym okresem przejściowym (zgodnie z art. 40). Oznacza to, że zacznie obowiązywać od 24 lipca 2025 r. Pojawiły się także wątpliwości co do daty publikacji – Bank Centralny opublikował rozporządzenie oraz wyjaśnienia dotyczące jego treści, ale nie zostało ono jeszcze zamieszczone w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie musi się tam znaleźć, abyśmy mogli doprecyzować terminy podane powyżej. Może to spowodować dalsze opóźnienia w wejściu w życie aktu. Z ostrożności przyjmujemy więc jednak, że za dzień publikacji uznany będzie 24 czerwca 2024 r.
Na ten moment ze zmian wynika, że od 24 lipca 2025 r. przedsiębiorcy w ZEA nie będą mogli przyjmować płatności w stablecoinach. Wyjątkiem są DIFC i ADGM. Nie mamy jeszcze pewności do tego, w jaki sposób nowe regulacje wpłyną na poszczególne firmy, ale wiemy na pewno, że obecnie biznes krypto w ZEA zmienia się. Musimy się na to przygotować. Jeśli masz pytania lub wątpliwości, napisz do mnie maila. Postaram się doradzić i zasugerować Ci możliwie najbardziej korzystne rozwiązanie.
Autor: Dawid Jacoszek