Inwestorzy i przedsiębiorcy w ostatnim czasie wykazują bardzo duże zainteresowanie prowadzeniem działalności w okolicach Kaukazu. Eksperci zwracają uwagę na to, że Gruzja staje coraz ciekawszym kierunkiem inwestycyjnym. Zauważalne stały się również systematycznie wprowadzane zmiany w prawie gruzińskim, które tworzą korzystne warunki dla przedsiębiorczości. Dodatkowo bardzo dużą zaletą jest przejrzyste ustawodawstwo, ograniczona biurokracja, a także możliwość swobodnego napływu i odpływu kapitału. Gruzja to bardzo atrakcyjne miejsce jeśli chodzi o prowadzenie biznesu. W jaki sposób założyć spółkę w Gruzji? Czy procedura jest skomplikowana? Dowiedz się właśnie w tym artykule!
Głównie ze względu na niski koszt usług i stabilny system bankowy. Ponadto Gruzja wprowadziła specjalne strefy ekonomiczne, które oparte są na całkowitym zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych i lokalnego VAT dla inwestorów. Spółka założona w strefie ekonomicznej nie będzie pełnić funkcji płatnika podatku od wynagrodzeń. Oznacza to, że pracownicy firmy samodzielnie rozliczą podatek dochodowy. Dodatkowo w stosunku do przedsiębiorców zagranicznych nie przewiduje się ograniczeń związanych z np. repatriacją zysków, a także nie obowiązują cła i tzw. podatek u źródła.
Gruzja zajęła 7 miejsce na świecie pod względem łatwości prowadzenia działalności gospodarczej kilka lat temu wedle rankingu Doing Business Banku Światowego. Zgodnie z prawem gruzińskim, prawie każda firma zarejestrowana w wirtualnej strefie IT pozostaje zwolniona z podatku dochodowego VAT, akcyzy i cła. Oprócz tego do rejestracji wymagana jest w zasadzie minimalna liczba dokumentów. Zakładanie spółki nie wymaga również zbyt wiele czasu.
Spółka w Gruzji jest jednym z ciekawszych rozwiązań dla firm zajmujących się usługami IT, marketingiem internetowym, związanymi z programowaniem, transportem i dystrybucją międzynarodową towarów. Dodatkowo od kilku lat obserwuje się również zwiększoną liczbę spółek z branży rolnictwa, gospodarki odpadami i rozwoju infrastruktury.
Prowadzenie działalności związanej z IT jest bardzo opłacalne dla nierezydentów. Gruzja podpisała umowę, która gwarantuje brak podwójnego opodatkowania z ponad 50 krajami świata, a w tym z Polską. Dla przykładu w ramach tzw. Virtual Zone Entity (VZE), osoba prawna świadcząca usługi informatyczne posiada specjalny preferencyjny status podatkowy. W praktyce oznacza to, że dochody otrzymane poza Gruzją nie są opodatkowane. Ponadto państwo wspiera opracowywanie i produktów IT, a także wszelką działalność związaną z produkcją bądź wdrożeniem usług IT.
W zasadzie nie działa tam obowiązujący praktycznie wszystkie instytucje na świecie – wymóg zgłaszania i gromadzenia informacji bankowych. W rezultacie władze gruzińskie nie przekazują informacji o saldach rachunków bankowych spółek zagranicznych działających w obrębie państwa.
Zdecydowanie jednym z lepszych wyborów będzie klasyczna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością bądź spółka jawna. Wspólnicy dzięki temu mają ograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Ponadto w spółce obowiązują niskie koszty prowadzenia działalności. Prawo gruzińskie nie przewiduje żadnych ograniczeń dotyczących narodowości, czy miejsca zamieszkania. Nie jest również konieczny stały na terenie kraju. W celu rejestracji spółki niezbędny będzie sporządzony wcześniej statut spółki, a także komplet dokumentów obejmujący m.in. wniosek formalny o rejestrację, które trzeba będzie złożyć w rejestrze podmiotów prawnych.
Wielu przedsiębiorców zwraca się do mnie z zapytaniem o prowadzenie biznesu zarejestrowanego w Gruzji. W tym wypadku prowadzę aktywną współpracę z IBCCS TAX. Wspólnie założymy dla Ciebie spółkę w Gruzji dostosowaną do Twoich potrzeb, a także profilu działalności. Dodatkowo jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania – umówmy się na spotkanie. Omówimy dokładnie wszelkie zależności i spróbujemy wyznaczyć sobie konkretne terminy dotyczące rejestracji firmy w Gruzji. Ponadto możemy również zaplanować spółkę offshore w jurysdykcji, która będzie dla Ciebie bardziej korzystna.
Autor: Dawid Jacoszek